Co Ci powie numer VIN? Historia samochodu zawarta w siedemnasto znakowym zapisie

Co Ci powie numer VIN? Historia samochodu zawarta w siedemnasto znakowym zapisie

Czym tak naprawdę jest VIN? Słowo VIN pochodzi z angielskiego Vehicle Identification Number, które jest potocznie w Polsce używane jako Numer Nadwozia. Numer VIN zostaje nadany pojazdowi przez jego producenta w celu identyfikacji. W różnych częściach świata stosowane są różne normy, ale każda z nich oparta jest na siedemnasto znakowym zapisie.

Z czego składa się numer VIN? 

Numer VIN w swoim pełnym zapisie składa się z siedemnastu znaków, liter i cyfr z pominięciem takich liter jak "O", czy "I", które mogą zostać pomylone odpowiednio z cyframi "0" lub "1". Warto odnotować, że numer ten jest niepowtarzalny i przypisuje się go do każdego pojazdu drogowego w celu jego późniejszej identyfikacji.

Zgodnie z normą ISO, numer VIN składa się z trzech części: 

VIS 

Stanowi numer seryjny pojazdu - najczęściej jest to 8 znaków, licząc od końca numeru VIN. Rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu kodowane są  najczęściej na pozycji 10 dla roku i 11 dla miejsca montażu, a pozostałe cyfry określają kolejny numer serii pojazdu.

VDS 

W zależności od producenta, są to kolejne znaki po WMI w numerze VIN. Na ogół jest to 5-6 kolejnych znaków, gdzie producenci sami kodują dane techniczne oraz charakterystykę opisującą dany model pojazdu.

W MI 

Są to pierwsze trzy znaki w numerze VIN, które opisują światowy symbol producenta. Kod ten jest nadawany każdemu producentowi pojazdów przez odpowiedni urząd w kraju. Nadanie tego kodu odbywa się w porozumieniu z organizacją ds. normalizacji ISO lub jej krajowym przedstawicielem.

Wszystkie elementy, czyli WMI+VDS+VIS tworzą numer nadwozia VIN o stałej liczbie siedemnastu znaków.

Jak sprawdzić numer nadwozia VIN?

 Najczęściej numer VIN jest wybity na tabliczce znamionowej, która umieszczona jest na podszybiu samochodu po stronie kierowcy. Drugim miejscem, gdzie może znajdować się numer VIN, to słupek boczny po stronie kierowcy. W tym miejscu znajduje się etykieta pojazdu zawierająca wszystkie dane producenta, dane techniczne oraz numer VIN.

Dlaczego warto znać numer VIN swojego auta? 

Przed kupnem używanego auta, warto sprawdzić jego numer VIN. Dowiesz się, czy pojazd nie jest kradziony, a także, czy uczestniczył w wypadku. Wszystkie informacje pomogą Ci sprawdzić stan techniczny auta przed jego zakupem.

Jeśli jesteś użytkownikiem auta, które uległo uszkodzeniu, po numerze VIN sprowadzisz trudno dostępne części do samochodu. Kierując się numerem VIN w trakcie naprawy, masz gwarancję, że wymieniane części będą dokładnie pasować do Twojego auta. Niektóre warsztaty samochodowe oferują nawet zamawianie konkretnych części do samochodów online – właśnie poprzez podanie numeru VIN